KomutlarBaşkaları tarafından nickiniz kullanılmaması için nickinizi kaydedin. Bağlantı kurduktan sonra /ns register şifre email komutu ile kayıt edebilirsiniz.
İki şekilde kullanıcılara özelinizi kapatabilirsiniz. Herkeze özelinizi kapatmak için /mode nick +D sadece kayıtsız ( nicki şifresiz ) kullanıcılara kapatmak için /mode nick +R komutu yeterli olacaktır.
Herhangi bir IRC ağında kanal kayıt edebilir, o kanalın sahibi olabilirsiniz. Kanal kayıt etme komutu /cs register #kanal şifre acıklama şeklindedir.
Bulunduğunuz kanalın kime ait olduğu hakkında bilgi sahibi olabilmek için /cs info #kanal komutunu kullanmanız yeterlidir.
Kendinizin yada şifresini bildiğiniz başka nickin şifresini değiştirmek için /ns set password yenişifre komutunu kullanmanız yeterlidir.
Nickinize ait belli başlı bilgilerin diğer kullanıcılar tarafından gözükmemesi için /ns set private on/off şeklinde acıp kapatabilirsiniz.
Bazı durumlarda İnternet bağlantınız kesilir ve sunucu ile olan bağlantınız düşer ve kullandığınız nick askıda kalır. /ns ghost Nick Şifre komutu ile askıda kalan nickinizi düşürebilirsiniz.
Kayıtlı olan nickinizi silmek için /ns dropnick nick komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.
Direkt girişlere acık olmayan, sunucu içinde sonradan kendinize özel açtığınız odalara oto giriş sağlamak için /ns ajoin add #kanal komutu yeterli olacaktır.
Kanal modları için değişiklik yapmak /cs set kanal mlock +-fonksiyon komutu ile mümkündür.
Nicke kayıtlı bir email adresi değiştirmek için /ns set email yenimail komutunu kullanın.
Bazı durumlarda sohbet odası içinde online olmayan bir kullanıcıya mesaj bırakmak isteyebiliriz. /ms send nick mesajınız komutu yeterli olacaktır.
Bırakılan mesajı okumak için /ms read mesaj numarası
Tüm mesajları listelemek için /ms list komutu yeterlidir.
Bir kanala yetkili yani yönetici eklemek için /cs access #kanal add nick seviye(1-999) komutunu kullanın
Bir kanaldan yetkili silmek için /cs access #kanal del nick komutunu kullanın
Bir kanalın yetkili listesini görmek için /cs access #kanal list komutu yeterlidir.
Bir kullanıcıya notice göndermek için /notice nick mesaj komutu ile mümkündür.
Bir kanala notice göndermek için /notice #kanal mesaj komutu yeterlidir.